Oneclip

صنعت شیرآلات با ظرفیت نیمه کار می‌کند

با آن که صحبت از به کار بردن استانداردهای اروپایی در شیرآلات تولید داخل کشور است، دبیر انجمن تولیدکنندگان شیرآلات بهداشتی از فعالیت این صنعت با نیمی از ظرفیت خبر می‌دهد.


محمد فرزاد در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این که کیفیت عامل سالم بیرون آمدن صنعت شیرآلات بهداشتی از هجمه واردات بود، گفت: در گذشته صنایع داخلی که کارخانه های مشخصی داشتند که با واردات بسیار سنگینی از کشور چین رو برو شدند که بسیاری از آنها در آن شرایط توان بقا نداشتند اما صنعت شیرآلات بهداشتی در آن طوفان های وارداتی پا برجا ماند زیرا دارای کیفیت بود و صنعت در دسترسی به شمار می‌رفت و خدمات پس از فروش داشت که این مزایا در مقابل کالا های نچندان نا مرغوب خارجی که تضمینی بعد از خریدشان وجود نداشت بسیار کار آمد بود.

وی در ادامه با اشاره به برخی عوامل متزلزل کننده بازار این صنعت افزود: در زمان پروژه های مسکن مهر، تعدادی واحدهای زیر پله ای تولید شیر آلات به راه افتاد که کاربری غلطی داشتند، آنها بخاطر ضعف و جعل کیفیت، به اعتماد خریداران و مشتریان این صنعت ضربه زدند و مقداری در صادرات و واردات، شیرآلات بهداشتی را دچار چالش کرد.

دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات بهداشتی مشکل اساسی پیش روی تولید را مشکل مالی ندانست و عنوان کرد: سرفصل هایی برای توسعه صنایع وجود دارد و مهمترین آن پول نیست، بلکه مشکل قوانین جاری کشور است؛ به عنوان مثال اگر قوانین چک اصلاح شود، من تا ۱۰۰ میلیون تومان طلب از دیگران دارم، وقتی صنعتگر بتواند پول خود را پس بگیرد، دیگر نیازی به وام ندارد.

وی در ادامه با تاکید بر این که موانع تولید بیشتر قانونی است، نه مالی افزود: تولید به طور کلی در کشور دچار چالش است و پارامتر های زیادی از جمله رکود فرسایشی باعث این وضعیت هستند و باید در نظر داشت که کارخانه مثل مغازه نیست، بلکه سال‌ها طول می‌کشد مانند یک درخت که بخواهد ثمر بدهد و در این میان نمی‌تواند برای مشاهده وضعیت بازار آن را معطل نگهداشته شود، زیر شیرازه آن از هم می پاشد. باید برای تولید حاشیه امنیت ایجاد شود و مواردی چون ازدیاد تعطیلات، مالیات ارزش افزوده - که در همه جای دنیا از مغازه‌دار گرفته می‌شود نه از تولید - و مواردی دیگر همه مشکلاتی هستند که که باید برای بهبود تولید بر طرف شوند.

فرزاد با اشاره بر سطح جهانی استاندارد تولیدات شیر آلات بهداشتی داخلی افزود: پتانسیل تولید داخل کافی و خوب است و می توان گفت که با محصولات خارجی قابل رقابت است، چرا که استانداردی که در ایران تدوین شده همان استاندارد اروپاست و هر چند سال یک بار هم بازبینی می‌شود و این که قیمت های ایرانی برای کشور های دیگر بسیار جذاب و قابل رقابت است.

وی در ادامه در بازه وضعیت بازار های صادراتی ادامه داد: بازار های هدف ما قبلا همسایگان ایران بودند که آنها هم بعضا دچار نوساناتی شده اند که علت آن هم صادرات پیله وری و کالاهای نابرغوب بود. البته الآن قابلیت کنترل و بازیابی آنها وجود دارد و از طرف دیگر نیز با در نظر گرفتن اینکه ظرفیت تولید سالانه کارخانه های ما حدود ۲۰ هزار تن است اکنون کارخانه ها با حدود ۵۰ درصد از ظرفیت کار می کنند، با فعال‌سازی بخش تولید و گسترش بازاریابی ها می توان توان صادراتی این صنعت را به طور قابل توجهی بالا برد.

جستجو